Weekend results from the Gateway Kartplex’s Ignite and SuperComp Series.

Saturday, July 23 — Ignite Series

Kid Kart (12 laps)

  1. Austin Todtenhaupt (House Springs, Missouri) — also won both 10-lap heats
  2. Race Beckman (Fenton, Missouri)
  3. Lane Mayer
  4. Connor Strohm
  5. Gavin Strohm

 

Rookie (15 laps)

  1. Dane Sensel (Fredricktown, Missouri) — also won both 10-lap heats
  2. Cameron Myers (Springfield, Missouri)
  3. Hunter Pruitt (Washington, Missouri)
  4. Jaiden Beckman
  5. Carter Pryor
  6. Marco Campisi (St. Louis)

 

Junior (15 laps)

  1. Evan Stamer (Edwardsville, Illinois)
  2. Hailey Todtenhaupt (House Springs, Missouri) — also won 10-lap heat
  3. Davis Worley — also won 10-lap heat
  4. Gage Rucker
  5. Anthony Noto

 

Senior (15 laps)

  1. Colten Dudici (Maryville, Illinois) — also won 10-lap heat
  2. Sean Kennedy — also won 10-lap heat
  3. Ryan Bettenhausen (Glen Carbon, Illinois)
  4. Austin Blair (Fairview Heights, Illinois)
  5. Tyler Stamer (Edwardsville, Illinois)
  6. Matthew Cowhey (St. Louis)
  7. Georgia Henneberry (St. Louis)
  8. John Noto
  9. Demarcus Furlow
  10. Paul Fodde
  11. Andre Stunson
  12. Eric Loddeke

 

Masters (15 laps)

  1. Jon Vernier — also won 10-lap heat
  2. Mike Lebrun
  3. Mark Schwigen — also won 10-lap heat
  4. Robert Davis
  5. Michael Caparon
  6. Mat Sadl

 

Sunday, July 24 — SuperComp Series

Junior (15 laps)

  1. Hailey Todtenhaupt (House Springs, Missouri) — also won both 10-lap heats
  2. Evan Stamer (Edwardsville, Illinois)
  3. Grant Palmer
  4. Gage Rucker

 

Rookie (15 laps)

  1. Hunter Pruitt (Washington, Missouri) — also won both 10-lap heats
  2. Dane Sensel (Fredricktown, Missouri)
  3. Clay Robbins
  4. Cameron Myers (Springfield, Missouri)
  5. Marco Campisi (St. Louis)

 

Yamaha Junior (15 laps)

  1. Christian Vogel — also won 10-lap heat)
  2. Blake Laubinger — also won 10-lap heat
  3. Gage Rucker
  4. Kyle Gleason
  5. Rockwell Secrest
  6. Cole Sensel (Fredricktown, Missouri)

 

Senior (15 laps)

  1. Nick Todtenhaupt (House Springs, Missouri) — also won both 10-lap heats
  2. Ryan Bettenhausen (Glen Carbon, Illinois)
  3. Seth Gordon (Bethalto, Illinois)
  4. Georgia Henneberry (St. Louis)
  5. Sydney Vernier (Mascoutah, Illinois)

 

Remaining schedule:

Ignite Series: Aug. 13, Aug. 27, Sept. 10, Oct. 15, Oct. 29.

SuperComp Series: Aug. 14, Aug. 28, Sept. 11, Oct. 16, Oct. 30.